Farvel og tak: Regionsråds-veteraner vraget af vælgerne
Profiler i det nuværende regionsråd klarede ikke kampen om det reducerede antal pladser ved regionsrådsvalget.
Alle har vidst det: Når regionsrådets medlemstal til nytår skæres ned fra 41 til 25, ville der ikke blive plads til alle, der i dag sidder i regionsrådet.
En del valgte ikke at genopstille. Men en halv snes af regionsrådets nuværende medlemmer, der prøvede at få en plads de næste fire år, har efter optællingen af de personlige stemmer måttet konstatere, at sådan gik det ikke.
Listen over de ikke-genvalgte tæller en række af regionsrådets profiler med mange år i politik på bagen.
En af dem er 68-årige Mogens Nørgård (S). Han har siddet i regionsrådet siden 2005, de første år som repræsentant for Kristendemokraterne, som han tidligere også har været valgt til Folketinget for.
Siden 2008 har han været socialdemokrat, og han blev efter sidste valg partiets frontfigur som 2. næstformand i regionsrådet. Han deltog også i urafstemningen i partiet om at blive ny spidskandidat efter Ulla Astman, men tabte afstemningen til Arne Boelt.
Mogens Nørgård stillede denne gang desuden op til kommunalvalget i hjemkommunen Jammerbugt. Heller ikke her rakte stemmerne til en plads.
Til regionsrådsvalget stemte 2084 på Mogens Nørgård, men det var ikke nok til at få en af de seks pladser, Socialdemokratiet fik i det nye, mindre regionsråd.
Farvel til Mancini og Buhelt
Heller ikke et par andre S-veteraner opnåede genvalg. Det gælder Lis Mancini fra Hadsund (980 stemmer) og Pernille Buhelt fra Hjørring (944 stemmer). Sidstnævnte kan dog glæde sig over, at hun til gengæld blev valgt til byrådet i Hjørring.
For regionsrådsmedlem Ali Hassan fra Aalborg betød valget også et farvel til regionsrådet. Han fik 1582 personlige stemmer.
Tidligere spidskandidat vraget
Også i Venstre må et par mangeårige regionspolitikere mod deres vilje træde ud.
Jess V. Laursen fik 1689 personlige stemmer, men det var lige akkurat ikke nok. Venstres yderste mandat tilfaldt Lærke H. Sø, som fik 19 stemmer mere end Jess V. Laursen, der i 16 år har siddet i regionsrådet og blandt meget andet været sit partis spidskandidat ved flere valg.
Heller ikke Per Bisgaard fra Aalestrup og Malou Skeel fra Birkelse genvandt en plads i regionsrådet. De fik henholdsvis 1365 og 1004 stemmer. De to stillede også op til byrådet i deres hjemkommuner, hvor de begge opnåede valg.
Jess V. Laursen prøvede også at blive valgt til byrådet i Mariagerfjord, men heller ikke her kom han med på holdet.
Gamst må forlade regionsrådet
Hos Konservative genopstillede Vibeke Gamst fra Aalborg, men uden at få stemmer nok. 1388 stemte på hende. Hun blev overgået af blandt andre det mangeårige byrådsmedlem i Rebild Lene Aalestrup. Hun forlod denne gang byrådet til fordel for regionsrådet, men blev trods 1955 stemmer ikke valgt.
Vibeke Gamst havde mere held med sin opstilling til byrådet i Aalborg, hvor hun blev genvalgt.
SF’eren Erik Holm fra Thisted må også mod sin vilje forlade regionsrådet. Hans parti gik ganske vist frem, men hans 960 personlige stemmer var ikke nok til at sikre ham et af mandaterne.
Heller ikke Søren Brunsholt Andersen, der i dag sidder på det ene af Enhedslistens mandater, blev genvalgt.
Stemmerne rakte ikke - alligevel fortsætter han
Det gjorde heller ikke Ib Madsen, spidskandidat for Dansk Folkeparti. Men alligevel har han - modsat de andre nævnte - udsigt til at fortsætte i regionsrådet.
Anne Mette Mortensen fra Aalborg, som via 1299 personlige stemmer, 334 stemmer mere end Ib Madsen, er ganske vist valgt. Men det er hun også til byrådet i hjemkommunen, og hun har derfor allerede bebudet, at hun trækker sig fra regionsrådet og overlader pladsen til Ib Madsen.
For fire år siden var Ib Madsen også spidskandidat og blev også overhalet af en partifælle, Kristoffer Hjort Storm, der også blev valgt til byrådet i Aalborg. Han beholdt modsat Anne Mette Mortensen pladsen i regionsrådet og tog den siden med over i Danmarksdemokraterne.
Først da Kristoffer Hjort Storm blev valgt til Europa-Parlamentet, trådte han ud af regionsrådet, hvorefter Ib Madsen, som fortsat er medlem af Dansk Folkeparti, som første-suppleant kunne overtage pladsen i den resterende del af valgperioden.